Pražský valdštejnský cyklus: Albrecht z Valdštejna – český pán a říšský kníže

Vzdělávání

  • Liliová 5, Praha 1 ()
  • 28. 1. 2020
  • 17.00
  • zdarma

Národní památkový ústav vás zve na přednášku

prof. PhDr. Jana Županiče, Ph.D. (Ústav světových dějin Filozofické fakulty UK)

Albrecht z Valdštejna – český pán a říšský kníže

Albrecht z Valdštejna, jedna z nejvýraznějších osobností 17. století, nebyl jen známým vojevůdcem a schopným organizátorem. Profiloval se také jako politik a usiloval o zvýšení prestiže své i svého rodu prostřednictvím transformace vlastních statků v polonezávislé knížectví. Vrcholem jeho snahy o emancipaci a společenský vzestup byl zisk Meklenburska (1628–29), díky kterému se posunul mezi přední říšská knížata a skutečné panovníky.

28. leden 2020 / 17.00 / Liliová 5, Praha 1 / vstup zdarma / bližší informace poskytne PhDr. Zuzana Drnková Vašáková, drnkova.zuzana@npu.cz

Cyklus odborných přednášek a komentovaných prohlídek ke stažení

Jubilejní desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů se zaměřuje na šlechtický rod Valdštejnů. Celoroční projekt s názvem Valdštejnové – lvi ve službách císařů zahrnuje kulturní a hudební akce, Hradozámeckou noc s hlavním stanem na zámku Mnichovo Hradiště, speciální prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky po valdštejnské architektuře, slavnosti a edukační program pro děti – to vše na téměř 30 památkách v celé České republice. Partnerem projektu je Ministerstvo kultury.