Hovory s kastelány: O zámku Mnichovo Hradiště s Radovanem Chmelou a Soňou Švábovou

Vzdělávání

  • Liliová 5, Praha ()
  • 12. 5. 2020
  • 17.00
  • zdarma

Původně renesanční zámek Mnichovo Hradiště postavený významným českým šlechticem Václavem Budovcem z Budova přešel po bitvě na Bílé hoře do vlastnictví Albrechta z Valdštejna a jeho rodu. Na konci 17. století byl přestavěn na nynější barokní zámecký areál a patřil rodu Valdštejnů až do roku 1946. Dobové valdštejnské interiéry obsahují vzácné bohaté sbírky jako například delftskou fajáns, míšeňský, japonský a čínský porcelán, kostýmy, zbraně, unikátní historické divadlo s funkční mašinérií a knihovnu s 22 tisíci svazky, kterou spravoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov. V kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna.

Přednáška byla s ohledem na aktuální nařízení vlády o zrušení veřejných akcí bohužel zrušena. Přesto se na zámek Nebílovy můžete podívat! Historií objektu Vás provede kastelán Radovan Chmel a správkyně depozitáře Ing. Soňa Švábová.


Generální ředitelství Národního památkového ústavu pokračuje také letos v cyklu přednášek pro veřejnost nazvaném Hovory s kastelány. Vybrané hrady a zámky, zajímavosti z historie i osobní příběhy představí osoby nejpovolanější – správci památek.  V tomto roce jsou přednášky zaměřené na hrady a zámky spojené s rodem Valdštejnů, kterému bude věnován letošní ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Celoroční projekt s názvem „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“ bude kromě přednášek zahrnovat kulturní a hudební akce, Hradozámeckou noc, speciální prohlídky běžně nepřístupných míst nebo komentované procházky po valdštejnské architektuře.